praktyki pobożne

niedziela, 21 marca 2010

PRAKTYKI POBOŻNE

 

NIEDZIELNA MSZA ŚW. jest podstawową powinnością chrześcijanina na podstawie III przykazania Bożego: Pamiętaj, abyś dzień święty święcił; oraz I przykazania kościelnego: W niedzielę i święta nakazane we mszy św. uczestniczyć. Od uczestnictwa zwalnia ciężka choroba, opieka przy chorym dziecku, ważna podróż. Opuszczenie mszy św. z własnej winy jest przewinieniem ciężkim i groźnym dla naszej religijności.

 

PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA są praktyką pobożnościową opartą na objawieniach św. Małgorzaty Marii Alacoque potwierdzonych przez Kościół. Celem ich jest wynagrodzenie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy swoje i świata przez pobożne przyjmowanie komunii św. wynagradzającej przez 9 pierwszych piątków. Praktyka ta służy trosce o prawidłowe ukształtowanie sumienia.

 

NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT włącza nas w krąg przyjaciół Najświętszej Maryi Panny, którą pragniemy naśladować, oczekując jej niezawodnej opieki.

 

PIERWSZE CZWARTKI MIESIĄCA są okazją do szczególnej wdzięczności Bogu za Najświętszy Sakrament, jako Ofiarę, Pokarm na drogę wieczności i stałą Świętą Obecność wśród nas. W tym dniu modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne oraz za kapłanów.

 

ODPUST PARAFIALNY. Każda świątynia ma swój tytuł, a parafia swojego patrona, który wspomaga daną wspólnotę swoim orędownictwem u Boga. Patron jest też wezwaniem dla danej wspólnoty do naśladowania go w świętości. Święto patronalne parafii nazywamy odpustem, ponieważ w tym dniu możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust parafialny zobowiązuje parafian do uczestnictwa w mszy św. i jeśli to możliwe, do wstrzymania się od pracy. W naszej parafii obchodzimy odpust w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (piątek po oktawie Bożego Ciała).

 

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE opiera się na objawieniu Matki Bożej trojgu dzieciom w Fatimie w 1917 r., w którym Maryja nawołuje do modlitwy różańcowej, pokuty i nawrócenia osobistego, aby ocalić siebie i świat od nieszczęścia. W naszej parafii nabożeństwa odbywają się każdego 13 dnia miesiąca – od maja do października w sposób uroczysty. Z każdej rodziny choć jedna osoba powinna w nim uczestniczyć.

 

INNE NABOŻEŃSTWA pogłębiające pobożność osobistą i rodzinną: nabożeństwa majowe, czerwcowe, październikowe, Roraty, Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa.

 

LEKTURA PISMA ŚWIĘTEGO. Pismo św. składa się z 72 ksiąg: 45 Starego Testamentu i 27 Nowego Testamentu. Ewangelie, Dzieje Apostolskie i Listy Apostolskie powinniśmy czytać codziennie choć po kilka wierszy. Teksty natchnione przez Ducha Świętego dokonują niejednokrotnie dziwnej przemiany naszych serc.

 

KATECHIZM. Najważniejsze prawdy naszej wiary są zebrane w Katechizmie, do którego powinniśmy sięgać przynajmniej raz w tygodniu, aby je przypominać i dostosowywać do nich swoje życie.

 

PRASA KATOLICKA jest dziś niezbędną odtrutką na prasę liberalno – ateistyczną, którą jesteśmy zdominowani. Podobnie jest z telewizją i radiem. Dlatego słuchamy radia katolickiego: Via i Maryja, oglądamy telewizję Niepokalanów i Puls oraz inne programy katolickie, które choć w części rekompensują wpływ mediów nieżyczliwych Kościołowi.

 

Zakładki:
A JA ZAPRASZAM NA MOJE BLOGI
BARDZO CZĘSTO ODWIEDZAM TE STRONKI
Cieszę się... bo Ty Panie, jesteś naszym Bogiem u ciebie znajdujemy schronienie.Sycisz nas z bogactwa Twego królestwa Twoja łaskawość gasi nasze pragnienie jak świeża woda...
DZIECI MARYI
Nauka,szkoła ,kursy
Parafie mi bliskie
POLECAM
Przyjazń to największy skarb,który jest ukryty na dnie serca...

Smocze strony
STRONKI DLA CIEBIE
TUTAJ ZNAJDZIESZ INFORMACJĘ O KTÓREJ SĄ MSZE ŚW. NA TERENIE CAŁEJ POLSKI!
WARTO ZAJRZEĆ
[ Czytaj ksiege gosci][ Wpisz sie do ksiegi ]
Zaloz Swoja wlasna ksiege za darmo!
Kamilianie w Polsce