dożynki

niedziela, 05 września 2010

http://www.przasnysz.um.gov.pl/asp/pliki/aktualnosci_2009/2009_dozynki.jpg

Dożynki - najpiękniejsze święto rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, głównie plonów zbóż. Jest to prastara i głęboko zakorzeniona w kulturze i mentalności polskiej wsi uroczystość. Mimo zmian zachodzących w ciągu lat na naszej wsi istota Dożynek pozostaje taka sama – dziękczynienie za plony, radość z owoców ciężkiej pracy  rolnika, szacunek dla chleba.
http://images.zamango.com/pl/virtual-farm/140x140.jpg
„Kiedy nasze zboże u naszego progu
Trzeba za to wszystko podziękować Bogu
Ten wianek uwity to przecież Dar Boski
Niechże się rozwieją wszystkie nasze troski”

http://www.aliszka.pl/wp-content/uploads/2010/08/20060821-dozynki01.jpgPiosenka dozynkowa

Plon niesiemy, plon
W gospodarza dom
Aby dobrze plonowalo,
Po sto korcy z kopy dalo
Plon niesiemy, plon
W gospodarza dom.
Plon niesiemy, plon
W gospodarza dom.
Bodaj zdrowo plonowalo,
ze tak roczek doczekalo,
Plon niesiemy, plon,
W gospodarza dom.
http://www.bank-zdjec.com/foto5/22428_b.jpghttp://img.interia.pl/wiadomosci/nimg/0/n/Przepiekne_korony_obfite_3552129.jpg


http://images.zamango.com/pl/sunshine-acres/140x140.jpgjak  dzieło sztuki:

blog
http://everycakeyoubake.blogspot.com
http://i95.photobucket.com/albums/l146/komarka/jesien_pole_mix.jpg

http://i95.photobucket.com/albums/l146/komarka/jesien_pole_mix2.jpg

http://i95.photobucket.com/albums/l146/komarka/jesien1.jpg

inne

http://www.roczyny.pl/media/cache/20060821-dozynki02.jpg

http://www.skarzysko.com.pl/asp/pliki/menu/dozynki.jpg

http://www.roczyny.pl/media/cache/20060821-dozynki03.jpg


http://www.nto.pl/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=NO&Date=20090911&Category=REGION&ArtNo=298633133&Ref=AR&border=0&MaxW=280


wyczytane:

Obchody dozynek rozpoczynaly sie wiciem wienca, z pozostawionych na polu zboz, z kisci czerwonej jarzebiny, orzechow, owocow, kwiatow i kolorowych wstazek. Wience dozynkowe miewaly zwykle ksztalt wielkiej korony lub kola. W przeszlosci umieszczano w nich takze zywe (z czasem sztuczne) koguty, kaczeta lub male gaski, bo mialo to zapewniac piekny i zdrowy przychowek gospodarski.

Wieniec dozynkowy nazywany bywal plonem bo tez i uosabial wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Niosla go na glowie lub wyciagnietych rekach najlepsza zniwiarka, czasami z pomoca parobkow i innych zencow. Za nia postepowal orszak odswietnie ubranych zniwiarzy, niosacych na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy.
Wieniec niesiono do poswiecenia do kosciola, a nastepnie ze spiewem w uroczystym pochodzie, udawano sie do dworu lub do domu gospodarza dozynek. Wieniec dozynkowy przechowywany byl w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do workow z ziarnem siewnym.

W czasie dozynek organizowano biesiady z poczestunkiem i tancami, dawniej poprzedzane rytualnymi obrzedami i modlitwami.

U schylku XIX wieku, wzorem dozynek dworskich, zaczeto urzadzac dozynki chlopskie, gospodarskie. Bogaci gospodarze wyprawiali je dla swych domownikow, rodziny, parobkow i najemnikow. W okresie miedzywojennym zaczeto organizowac dozynki gminne, powiatowe i parafialne. Organizowaly je lokalne samorzady i partie chlopskie, a przede wszystkim kola Stronnictwa Ludowego, Kolka Rolnicze, Kosciol, czesto takze i szkola. Dozynki w tamtych czasach byly manifestacja odrebnosci chlopskiej i dumy z przynaleznosci do rolniczego stanu. Towarzyszyly im wystawy rolnicze, festyny i wystepy ludowych zespolow artystycznych.

Po II wojnie swiatowej gospodarzami dozynek byli zwykle przedstawiciele wladz administracyjnych i roznych szczebli, (od gminnych do centralnych) i mialy charakter polityczny, (wyrazaly poparcie dla owczesnej wladzy i polityki rolnej). Zachowywano w nich jednak elementy tradycyjne: uroczyste pochody z wiencami i piesni. Towarzyszyly im takze rozne festyny ludowe.

12:30, wierszolandia , dożynki
Link Dodaj komentarz »
Zakładki:
A JA ZAPRASZAM NA MOJE BLOGI
BARDZO CZĘSTO ODWIEDZAM TE STRONKI
Cieszę się... bo Ty Panie, jesteś naszym Bogiem u ciebie znajdujemy schronienie.Sycisz nas z bogactwa Twego królestwa Twoja łaskawość gasi nasze pragnienie jak świeża woda...
DZIECI MARYI
Nauka,szkoła ,kursy
Parafie mi bliskie
POLECAM
Przyjazń to największy skarb,który jest ukryty na dnie serca...

Smocze strony
STRONKI DLA CIEBIE
TUTAJ ZNAJDZIESZ INFORMACJĘ O KTÓREJ SĄ MSZE ŚW. NA TERENIE CAŁEJ POLSKI!
WARTO ZAJRZEĆ
[ Czytaj ksiege gosci][ Wpisz sie do ksiegi ]
Zaloz Swoja wlasna ksiege za darmo!
Kamilianie w Polsce