dziecko i św. bożego narodzenia

poniedziałek, 14 grudnia 2009
 1. Wigilijne zwyczajehttp://republika.pl/blog_ti_267886/392270/sz/xrta7k3y.gif

  Wolne miejsce przy stole wigilinym, które przeznaczone jest przede wszystkim dla niespodziewanego gościa. Zbigniew


  Kossak pisze, ze "ktokolwiek zajdzie w dom polski w święty wieczór wigilijny, zajmie to miejsce i będzie przyjęty jak brat". Pozostawiając wolne miejsce przy stole wyrażamy również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą spędzić z nami świąt.

 2. Pierwsza Gwiazda - ona wyznacza moment rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej.

 3. Dzielenie się opłatkiem lub chlebem, co ma zapewnić nam dostatek chleba w przyszłym roku oraz symbolizuje zgodę, wybaczenie i puszczenie w niepamięć wszystkich urazów.

 4. Nie należy wstawać zza stołu w trakcie posiłku. Zakaz ten nie dotyczy gospodyni lub innej osoby podającej do stołu.

 5. Liczba potraw powinna być parzysta, najczęściej na stole stawiamy 12 postnych potraw.

 6. Każdą potrawę należy chociażby spróbować, aby jej nie zabrakło na stole w przyszłym roku.

 7. W tym dniu obowiązuje zasada: "Jak w Wigilię, tak i przez cały rok".

 8. We wszystkich rodzinach jest przystrojona choinka na dzień wigilii.

 9. Dawniej po Wieczerzy, oprócz śpiewania kolęd, w wielu częściach Polski praktykowano różne zwyczaje.

  • Na Warmii i Mazurach, kiedy jeszcze biesiadnicy siedzieli przy stole, spod obrusa ciągnięto słomki. Jeśli wyciągnięto słomkę prostą, to osobę, która ją wyciągnęła, czekało życie proste, bez niebezpieczeństw. Jeśli słomka była pokrzywiona, to daną osobę czekało w przyszłym roku życie kręte.
  • Na Mazowszu, resztki jedzenia dawano zwierzętom. Wierzono bowiem, ze o północy, przynajmniej niektóre z nich, przemówią ludzkim głosem. Dotyczyło to zwłaszcza bydła, bo ono było obecne przy narodzinach Dzieciątka i w nagrodę otrzymało dar mówienia ludzkim głosem w noc wigilijną.
  • Na Podlasiu resztki wieczerzy ustawiano koło pieca, a przed nim ławę posypaną piaskiem lub popiołem. Pokarmy te były przeznaczone dla zmarłych przodków. Rano, po śladach na piasku, odgadywano kto przyszedł w nocy i czy w ogóle przyszedł.
  • W wielu rejonach Polski w ten wieczór wyruszali kolędnicy. Obowiązkowo musiały być minimum trzy postacie: bocian, koza i niedźwiedź. Bocian symbolizował nowy rok i nowe życie, koza - płodność, a niedźwiedź - wrogie siły przyrody, które należało obłaskawić.
 • jabłka symbolizowały zdrowie i urodę,
 • orzechy zawijane w złotko miały zapewnić dobrobyt i siły witalne,
 • miodowe pierniki - dostatek na przyszły rok,
 • opłatek umacniał miłość, zgodę i harmonię w rodzinie,
 • łańcuchy wzmacniały rodzinne więzi
 • lampki i bombki miały chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości
 • gwiazdka na czubku - to pamiątka gwiazdy betlejemskiej oraz znak mający pomagać w powrocie członków rodziny przebywających poza domem,
 • dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie
 • aniołki - to opiekunowie domu


- Bez jemioły, to cały rok goły... .Kiedy nadejdą radosne, świąteczne dni zawieszamy zwykle w mieszkaniu gałązki jemioły. Są one nie tylko efektownym, ozdobnym akcentem, ale także według pradawnych wierzeń symbolizują dobro oraz zwycięstwo coraz dłuższych, jaśniejszych dni nad ponurymi ciemnościami.iiJemiola


INNE  PRZESĄDY

Aby zapewnić sobie pomyślność, trzeba zawiesić na choince czerwone jabłka. Pomoże to osiągnąć szczęście w miłości, a w przyszłym życiu zapewni powrót do raju.

Złączone ze sobą końce kolorowego łańcucha to gwarancja silnych więzi rodzinnych i bezpieczeństwa w domu. Srebrne i złote dzwoneczki sprawią, że złe duchy nie będą miały do nas dostępu.

Pocałowanie ukochanej osoby i złożenie jej życzeń pod jemiołą, podwieszoną pod sufitem, gwarantuje szybki ślub. Jemioła przyniesie jeszcze większe szczęście, gdy w jej pęczku znajdą się trzy gałązki obsypane białymi jagódkami. Rozmyślne unikanie całowania pod jemiołą może sprowadzić na parę nieszczęście. Jeżeli w Boże Narodzenie znajdzie się i zerwie jemiołę bez użycia metalowego ostrza, da ona - podobnie jak kwiat paproci - szansę na odnalezienie skarbów i pomoże odnieść sukces w grach losowych.

Od Wigilii aż do Trzech Króli nie podejmuje się żadnych ważnych decyzji i nie rozpoczyna niczego nowego. W tym czasie, na ziemi przebywają dobre, ale i złe duchy, które mogą pokrzyżować plany.


Wróżby wigilijne

 • Aby zapobiec pojawieniu się kretów w twoim ogródku, włóż pod stół wigilijny żelazo.

 • Jeśli jesteś panną na wydaniu, podczas sprzątania wymiataj śmieci w kierunku "od drzwi", aby nie odganiać kawalerów.

 • Jeżeli chcesz się przekonać, czy w nowym roku zakochasz się, zjedz jabłko i policz pestki. Jeśli liczba pestek jest parzysta, to odpowiedź jest pozytywna, a jeśli pestek będzie więcej niż sześć, to twoje szczęście będzie podwójne.

 • Gospodarze wróżyli z pogody - jasny dzień obiecywał, że kury będą się dobrze niosły, a pochmurny gwarantował obfitość mleka.

 • Z pogody wróżyły też panny - pochmurne niebo wróży zamążpójście pannom starym i bogatym, jasne - młodym i biednym.

 • Przywłaszczenie sobie jakiegoś drobiazgu przynosi szczęście przez cały rok. Oczywiście rzecz trzeba właścicielowi w jakiś sposób niepostrzeżenie podrzucić. Nie należy natomiast niczego swojego pożyczać, bo wróży to straty.

Przesądy wigilijne


 • W dniu Wigilii nie należy się sprzeczać, kłócić ani płakać, bo niezgoda i smutek będą często gościły w naszym domu, aż do następnej Wigilii.

 • "Jaki dzień Wigilii, taki cały rok" - warto o tym pamiętać i przeżyć ten dzień tak, jak chcielibyśmy go spędzić.

 • Jeśli w tym dniu zachorujesz lub się skaleczysz, przez cały rok będziesz słabego zdrowia. Ale jak tylko kichniesz, będziesz przez cały rok zdrowa (być może z powiedzenia, gdy ktoś kichnie "na zdrowie"?).

 • Jeżeli Wigilię pierwszy przyjdzie lub zatelefonuje mężczyzna to szczęście dla tego domu, a jeśli kobieta, to choroba lub inne niepomyślne zdarzenie.


 • Z wigilijną nocą związane są szczególnie liczne wierzenia i przesądy. Tej nocy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, ale kto je usłyszy nie dożyje ranka. Biada człowiekowi, co wiedziony próżną ciekawością usiłowałby zerwać zasłonę z tajemnic tej niezwykłej nocy. W tradycji ludowej zachowało się mnóstwo opowieści o gospodarzach, którzy od własnych wołów usłyszeli wyrok śmierci, podsłuchując ich tajemną rozmowę.

 • W czasie wieczerzy wigilijnej można ujrzeć osobę zmarłą w roku bieżącym, należy tylko po zjedzeniu wszystkich wigilijnych potraw, wyjrzeć przez dziurkę od klucza w drzwiach, a wówczas ujrzy się ją siedzącą na pustym miejscu przy stole.

 • Pilnuj, aby na stole była nieparzysta liczba potraw. To zapewni ci urodzaj w całym nadchodzącym roku.

 • Niektóre przesądy w tym dniu napawają lękiem, ale oczywiście należy je traktować z przymrużeniem oka. W Wigilię powinno być wszystko jedzenie na stole, tak aby podczas wieczerzy nikt nie potrzebował od stołu odchodzić przed ukończeniem tejże. Trzymano się tego, gdyż kto we Wigilie od stołu odejdzie przed zakończeniem wieczerzy, ten umrze i drugiej wieczerzy wigilijnej nie doczeka. Z tych zaleceń wyłączone są panie domu lub osoby podające potrawy wigilijne na stół.

 • Rano należy potrzeć sobie zęby czosnkiem, gdyż to sprawi, że przez cały rok nie będą bolały.

 • Zjedzenie podczas Wigilii jabłka zapobiegnie bólowi gardła, a orzecha - bólowi zęba.

 • Pod stół wigilijny należy położyć żelazną siekierę lub sierp i oprzeć o nie nogi, aby nogi twarde jak żelazo mieli i nie kaleczyli ich sobie na cierniach.

 • Kobiety w ciąży nie powinny w tym dniu ani szyć, ani prać, gdyż ich dziecko może urodzić się wówczas chore.

 • Przed zmrokiem należy przynieść do domu węgiel lub drewno na opał, gdyż - jak wierzono - kto coś wniesie po wieczerzy do domu, temu wszystko myszy zjedzą.

 • Nie pożyczaj, gdyż kto w wigilię coś z domu swojego wydaje, ten niczego się nie dorobi.


http://republika.pl/blog_nk_746602/1563228/tr/titouneenfantssapinkq5.gif
Zakładki:
A JA ZAPRASZAM NA MOJE BLOGI
BARDZO CZĘSTO ODWIEDZAM TE STRONKI
Cieszę się... bo Ty Panie, jesteś naszym Bogiem u ciebie znajdujemy schronienie.Sycisz nas z bogactwa Twego królestwa Twoja łaskawość gasi nasze pragnienie jak świeża woda...
DZIECI MARYI
Nauka,szkoła ,kursy
Parafie mi bliskie
POLECAM
Przyjazń to największy skarb,który jest ukryty na dnie serca...

Smocze strony
STRONKI DLA CIEBIE
TUTAJ ZNAJDZIESZ INFORMACJĘ O KTÓREJ SĄ MSZE ŚW. NA TERENIE CAŁEJ POLSKI!
WARTO ZAJRZEĆ
[ Czytaj ksiege gosci][ Wpisz sie do ksiegi ]
Zaloz Swoja wlasna ksiege za darmo!
Kamilianie w Polsce