Blog > Komentarze do wpisu

dożynki 2010


http://www.przasnysz.um.gov.pl/asp/pliki/aktualnosci_2009/2009_dozynki.jpg

Dożynki - najpiękniejsze święto rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, głównie plonów zbóż. Jest to prastara i głęboko zakorzeniona w kulturze i mentalności polskiej wsi uroczystość. Mimo zmian zachodzących w ciągu lat na naszej wsi istota Dożynek pozostaje taka sama – dziękczynienie za plony, radość z owoców ciężkiej pracy  rolnika, szacunek dla chleba.
http://images.zamango.com/pl/virtual-farm/140x140.jpg
„Kiedy nasze zboże u naszego progu
Trzeba za to wszystko podziękować Bogu
Ten wianek uwity to przecież Dar Boski
Niechże się rozwieją wszystkie nasze troski”

http://www.aliszka.pl/wp-content/uploads/2010/08/20060821-dozynki01.jpgPiosenka dozynkowa

Plon niesiemy, plon
W gospodarza dom
Aby dobrze plonowalo,
Po sto korcy z kopy dalo
Plon niesiemy, plon
W gospodarza dom.
Plon niesiemy, plon
W gospodarza dom.
Bodaj zdrowo plonowalo,
ze tak roczek doczekalo,
Plon niesiemy, plon,
W gospodarza dom.
http://www.bank-zdjec.com/foto5/22428_b.jpghttp://img.interia.pl/wiadomosci/nimg/0/n/Przepiekne_korony_obfite_3552129.jpg


http://images.zamango.com/pl/sunshine-acres/140x140.jpgjak  dzieło sztuki:

blog
http://everycakeyoubake.blogspot.com
http://i95.photobucket.com/albums/l146/komarka/jesien_pole_mix.jpg

http://i95.photobucket.com/albums/l146/komarka/jesien_pole_mix2.jpg

http://i95.photobucket.com/albums/l146/komarka/jesien1.jpg

inne

http://www.roczyny.pl/media/cache/20060821-dozynki02.jpg

http://www.skarzysko.com.pl/asp/pliki/menu/dozynki.jpg

http://www.roczyny.pl/media/cache/20060821-dozynki03.jpg


http://www.nto.pl/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=NO&Date=20090911&Category=REGION&ArtNo=298633133&Ref=AR&border=0&MaxW=280


wyczytane:

Obchody dozynek rozpoczynaly sie wiciem wienca, z pozostawionych na polu zboz, z kisci czerwonej jarzebiny, orzechow, owocow, kwiatow i kolorowych wstazek. Wience dozynkowe miewaly zwykle ksztalt wielkiej korony lub kola. W przeszlosci umieszczano w nich takze zywe (z czasem sztuczne) koguty, kaczeta lub male gaski, bo mialo to zapewniac piekny i zdrowy przychowek gospodarski.

Wieniec dozynkowy nazywany bywal plonem bo tez i uosabial wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Niosla go na glowie lub wyciagnietych rekach najlepsza zniwiarka, czasami z pomoca parobkow i innych zencow. Za nia postepowal orszak odswietnie ubranych zniwiarzy, niosacych na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy.
Wieniec niesiono do poswiecenia do kosciola, a nastepnie ze spiewem w uroczystym pochodzie, udawano sie do dworu lub do domu gospodarza dozynek. Wieniec dozynkowy przechowywany byl w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do workow z ziarnem siewnym.

W czasie dozynek organizowano biesiady z poczestunkiem i tancami, dawniej poprzedzane rytualnymi obrzedami i modlitwami.

U schylku XIX wieku, wzorem dozynek dworskich, zaczeto urzadzac dozynki chlopskie, gospodarskie. Bogaci gospodarze wyprawiali je dla swych domownikow, rodziny, parobkow i najemnikow. W okresie miedzywojennym zaczeto organizowac dozynki gminne, powiatowe i parafialne. Organizowaly je lokalne samorzady i partie chlopskie, a przede wszystkim kola Stronnictwa Ludowego, Kolka Rolnicze, Kosciol, czesto takze i szkola. Dozynki w tamtych czasach byly manifestacja odrebnosci chlopskiej i dumy z przynaleznosci do rolniczego stanu. Towarzyszyly im wystawy rolnicze, festyny i wystepy ludowych zespolow artystycznych.

Po II wojnie swiatowej gospodarzami dozynek byli zwykle przedstawiciele wladz administracyjnych i roznych szczebli, (od gminnych do centralnych) i mialy charakter polityczny, (wyrazaly poparcie dla owczesnej wladzy i polityki rolnej). Zachowywano w nich jednak elementy tradycyjne: uroczyste pochody z wiencami i piesni. Towarzyszyly im takze rozne festyny ludowe.

niedziela, 05 września 2010, wierszolandia

Polecane wpisy

  • WESOŁYCH ŚWIĄT

  • roraty 2011

    Tegoroczne Roraty ... będziemy przeżywać razem z błogosławionym Janem Pawłem II. Poprzez spotkania adwentowe dzieci będą poznawały osobę Ojca Świętego, którego

  • DZWONKI I WIEŃCE

    dzwonki i stroiki świąteczne oraz piękne wieńce

[ Czytaj ksiege gosci][ Wpisz sie do ksiegi ]
Zaloz Swoja wlasna ksiege za darmo!
Kamilianie w Polsce